KURBAN

KURBANINIZ EMİN ELLERDE
İbrahim (aleyhi’s-Salêtu ve’s-Selâm)ce fedakârlığın, İsmail (aleyhi’s-Salêtu ve’s-Selâm)ce teslimiyetin adıdır Kurban.
Biz inanan kullar kurban kesmekle, Rabbimizin emrine amade, muhtaç kardeşlerimize umut olduğumuzu izhar etmekteyiz. Aksi takdirde ne kanlarımız ne de etlerimiz Allah Teâlâ’ya ulaşır. Kurbanlığımızı boğazlayarak Hakk’a kulluğumuz, muhtaca umudumuz ulaşır.

Akika Kurbanı ne demektir ?
Yeni doğan çocuğun başında bulunan ana tüyüne “akika” denir. Böyle bir çocuk için, şükretmek ifadesi olarak kesilen kurbana da “akika kurbanı” adı verilmiştir.

Adak Kurbanı ne demektir ?
Kurban adayan kişinin kurban kesmesi vaciptir. Eğer kişi adağını bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa, bu şart gerçekleşince kesmesi gerekir. Adak kurbanının etinden adak sahibi,  ana, baba, dede ve nineleri ile kendi neslinden gelen çocukları ve torunları yiyemeyeceği gibi, zengine de yediremez.

Vekalet yoluyla kurban kesilebilir mi ?
Kurbanı, kişi kendisi kesebileceği gibi, vekâlet yoluyla başkasına da kestirebilir. Vekâlet yoluyla kurban kestiren kişi, bulunduğu yerdeki birisine vekâlet verebileceği gibi, başka bir yerdeki kişi veya kuruma da vekâlet verebilir. Vekâlet, sözlü veya yazılı olarak verilebileceği gibi telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları ile de verilebilir.

Not : Kurbanlarınızın kesim videolarını gönderiyoruz.